Monday, 28 May 2012








































www.freewebs.com/khbsatu/tanaman.htm







contoh rph alatan tangan tahun 4...

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran                                  :           Kemahiran Hidup
Tajuk                                                   :           Reka bentuk dan penghasilan projek
Sub-Tajuk                                           :          Alatan tangan yang digunakan untuk membuat tempat memo
Kelas                                                  :           5 Malligai
Tarikh                                                 :           10/12/2011
Masa                                                  :           8.00 pagi- 9.00 pagi
Bilangan pelajar                                :           25/25 orang murid
Kemahiran Berfikir                :           Mengkategori, Membanding beza, Kontekstual, Meneliti, Membuat projek yang
dapat memudahkan rutin harian.
Pengetahuan Sedia Ada                 :           1) Pelajar telah didedahkan dengan nama dan fungsi alatan kayu  pada  tahun 4.
                                                                        2) Pelajar telah membuat projek meletakkan alat tulis pada tahun  4.
Hasil Pembelajaran                          :           Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
                                                            1) Menentukan projek berpandukan kad kerja dan membaca lukisan projek.
                                                                                    2) Mengenal pasti peralatan tangan yang perlu digunakan dalam membuat
    projek tempat memo.
ii)                                                                                 3) Memahami apakah kegunaan bagi setiap peralatan tangan dan bagaimana
   cara menggunakan peralatan tangan dengan betul.
                                                                        4) Membuat projek tempat memo.
Penerapan Nilai                                :           Ingin tahu, Ingin mencuba, Yakin diri, Kerajinan, Kerjasama, Tanggungjawab,
Menjana idea, Menumpukan perhatian, Membuat rumusan.
Bahan Bantu Mengajar                     :           Slaid power point, gunting logam, gandin getah, penggarit, kikir rata, kikir parut,
Video.
Kajian Mas                                           Kajian Masa Depan                          :           Mencipta tempat memo yang mempunyai pelbagai fungsi










Langkah/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti P&P
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Pengenalan kepada peralatan tangan.
1. 
    1) Murid melihat rakaman video kartun “handy
   Manny”.
2.  2) Guru bertanya kepada murid apakah peralatan    
       tangan yang dapat dilihat di dalam rakaman video
       tersebut.
3.  3) Guru mengaitkan rakaman video dengan tajuk   
        pembelajaran pada hari ini.

BBM: Rakaman video
Kemahiran Berfikir:
 Menjana idea, menumpukan perhatian
Nilai-nilai Murni: Menumpukan perhatian
Langkah 1
(10 minit)
Pendedahan dengan peralatan tangan.
i)       Gunting logam
ii)      Gandin getah
iii)     Penggarit
iv)     Kikir rata
v)      Kikir parut
1.   
      1) Guru membahagikan kelas kepada lima
          kumpulan kecil dengan empat orang murid setiap
          kumpulan.
2.    2) Setiap kumpulan menerima peralatan tangan
          gunting logam, ganding getah, penggarit, kikir rata
          dan kikir parut daripada guru.
3.    3) Guru bertanyakan kepada murid tentang apakah
         nama-nama bagi setiap peralatan tersebut dan
         adakah mereka pernah melihatnya atau
         menggunakannya.

BBM: Gunting logam, ganding getah, penggarit, kikir rata, kikir parut,

Kemahiran Berfikir:
Banding beza, membuat keputusan
Langkah 2
(15 minit)
Jenis-jenis peralatan tangan yang digunakan.
i)     Gunting logam
ii)    Gandin getah
iii)   Penggarit
iv)   Kikir rata
v)    Kikir parut
1. 
1) Murid melihat tayangan slaid power point yang
       ditayangkan guru tentang nama-nama peralatan
       yang berada di setiap kumpulan masing-masing.

BBM: Slaid power point, gunting logam, gandin getah, penggarit, kikir rata, kikir parut

KemahiranBerfikir:
Menumpukan perhatian, menjana idea
Langkah 3
(15 minit)
Cara penggunaan peralatan tangan.

i)   1) Gunting logam- digunakan untuk memotong kepingan logam yang nipis.
Ii   2) Ganding getah- digunakan untuk mengetuk dan membentuk kepingan logam lembut.
Iii 3) Penggarit- digunakan untuk menanda dan membuat garisan pada kepingan logam.
I   4) Kikir rata- digunakan untuk melicinkan permukaan logam atau tepi kepingan logam.
V 5) Kikir parut- digunakan untuk meratakan dan membentuk lengkok pada penjuru kayu
.
1. 
    1) Murid melihat tayangan slaid power point tentang cara penggunaan setiap peralatan dengan betul di samping tunjuk cara oleh guru tentang cara penggunaannya.
2.  2) Guru melakukan tunjuk cara sambil menerangkan kepada murid tentang cara-cara penggunaan yang betul.

BBM: Slaid power point, gunting logam, gandin getah, penggarit, kikir rata, kikir parut

Kemahiran Berfikir:
Menumpukan perhatian
Penilaian
(10 minit)
Lembaran Kerja
(mengikut tahap individu)
Tahap tinggi Menulis nama alatan dan fungsinya mengikut gambar yang diberikan.
Tahap Sederhana Mengisi tempat kosong dengan alatan kayu yang sesuai.
Tahap Rendah  Padankan  gambar alatan kayu dengan fungsinya.
1. 
    1) Setiap murid diberikan lembaran kerja mengikut tahap murid
    2) Murid diberi penerangan bagaimana hendak membuat soalan tersebut.

3. 3) Murid dikehendaki menjawab secara bertulis di tempat kosong berdasarkan soalan yang diberikan.
4  4) Murid yang telah siap menjawab soalan dikehendaki menghantar kertas soalan kepada guru.


BBM: Kertas soalan, pensil
Kemahiran Berfikir:Menjana idea kreatif
Penutup
(5 minit)
Rumusan:
*      alatan tangan yang digunakan untuk membuat tempat memo
*      Pendedahan dengan peralatan tangan.
*      Jenis-jenis peralatan tangan yang digunakan.
*      Cara penggunaan peralatan tangan.
1. 
    1) Murid dibimbing untuk membuat rumusan tentang pembelajaran.
2.  2) Guru memilih seorang murid secara rawak untuk memberitahu apakah yang difahami pada hari ini.
3) Tugasan susulan :- Murid dikehendaki untuk melakar peralatan tangan yang digunakan bagi membuat tempat memo ini dan mewarnakannya.
4) Murid diminta membawa tin minuman kosong milo ataupun nescafe pada minggu depan.

Kemahiran Berfikir:
Membuat rumusan

Kajian Masa Depan: Membuat projek yang dapat memudahkan rutin harian